هرآنچه باید در مورد ورزش بوکس بدانید

هرآنچه باید در مورد ورزش بوکس بدانید

از نظر بسیاری ورزش بوکس یکی از هیجان انگیزترین، خشن ترین و البته پر تکنیک ترین هاست. این ورزش در سبک مدرن وارد دنیای هنرهای رزمی شد و افراد زیادی خیلی زود باتوجه به ساختاری که دارد به آن جذب شدند. برخلاف بسیاری از ورزش ها کیک بوکسینگ کاملاً مستقل است و از هیچ ورزش دیگری تقلید نمی کند. تمامی حرکات آن منحصر به فرد بوده و امروزه بسیاری از سبک ها از آن پیروی می کنند. البته که یادگیری آن سخت و دوام آوردن در رینگ بوکس نیز بسیار طاقت فرسا و مشقت بار است. اما این موضوع باعث نشده که در سراسر دنیا از آن دست بردارند. وقتی در مورد بوکس صحبت می کنیم یکی از کلیدی ترین نام هایی که در ذهنمان نقش می بندد محمدعلی کلی خواهد بود.
کسی که روی دیگری از این ورزش را به ما نشان داد و ثابت کرد که شکست ناپذیر بودن خاصیت یک عقاب است. از طرفی این ورزش به هیچ عنوان جنسیت زده نیست و محدودیت خاصی ندارد. برخلاف چیزی که انتظار می رود باید کاملاً بر اساس قواعد و اصول انجام شود و در غیر این صورت شما در مسابقات حرفه ای توسط داور بازی جریمه می شوید. البته انعطاف آن بالاست و شما در حرکات روی صورت بیشترین آزادی را در مقابل ورزش های رزمی دارید. دنیای این ورزش بزرگ تر از چیزی است که فکرش را بکنید. دراین خصوص در ادامه به طور مفصل صحبت می کنیم و همین طور رمز و رازهای موفقیت در ورزش بوکس را نیز به شما می آموزیم.

 نیم نگاهی به شروع جریان بوکس

البته که بر اساس منابع در مورد ورزش بوکس هیچ تاریخچه دقیقی وجود ندارد و انگار مشخص نیست که از کجا آمده است. اما می توان گفت که ختم آخرین اطلاعاتی که به دست آمده است، به ما نشان می دهد که بوکس زاییده رومیان باستان است. پادشاهان روم علاقه خاصی به مبارزات این چنینی داشتند و به صورت دوره ای آن را برگزار می کردند. البته احتمالاً شما هم با من اتفاق نظر دارید که ورزش بوکسی که هزاران سال پیش برگزار می شد با چیزی که امروزه انجام می شود از زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود. 
اصل این تفاوت شاید در قوانین این ورزش باشد که در حال حاضر فوق العاده سخت گیرانه و روی اصول انجام می شود. منطقاً در روم باستان، وحشی گری بخشی از خوی انسان بود و خیلی مرگ و یا ترکیدن صورت و چشم در ورزش ها هم دور از ذهن نبود. حتی روایت است که برخی درگیری های تن به تن نیز در قالب ورزش بوکس برگزار می شد.
به موجب آن،  یکی از افراد از پای درآمده و معمولاً از دست می رفت. به هرحال کمی پیش تر که می رویم تاریخچه بوکس به مسابقه های رسمی در 667 سال پیش از میلاد مسیح می رسیم. البته هیچ کدام از این داده ها قابل استناد نیست و صرفاً با بررسی کتب و منابع و همین طور دست نوشته ها به دست آمده است به همین منوال می توان گفت که این ورزشی یک جریان صعودی را پی گرفته و جالب است بدانید که در سال 1890 میلادی برای اولین بار قانون گذاری شد. این کار توسط مارکیز انجام شد و به این ترتیب و پس از آن با رعایت اصول انجام می شد.

بررسی ساختار ورزش بوکس

امروزه ورزش بوکس به اشکال مختلفی در دنیا تدریس می شود و شما می توانید در هر باشگاه ورزشی یک مربی مربوط به این حوزه پیدا کنید. سطح آن ها از هم متفاوت است، اما تماماً باید مجوز را از بنیاد ملی ورزش های رزمی دریافت کنند. در این ورزش یک تعریف اساسی و کلی وجود دارد که از نظر عوام نیز به همین شکل است. دو نفر درون یک رینگیت به یکدیگر ضربات مشت وارد می کنند، این ضربات بر حسب امتیاز می تواند تعیین کننده پیروز میدان باشند. 
برای یادگیری این ورزش شما نیاز به نیروی بدنی و قوای جسمانی فوق العاده و البته عضلات محکم و قرصی دارید. همین طور کسی که روحیه جنگ طلب و مبارزه ای نداشته باشد، به هیچ عنوان نمی تواند در کیک بوکسینگ موفق باشد. این ورزش به طور کلی در راندهای 3 دقیقه ای انجام می شود. کنترل و برنامه ریزی و اجرای دستورات میدانی بر عهده داور مسابقه خواهد بود. او به صورت مداوم در نزدیکی دو بازیکن حضور دارد که هیچ گونه تخلفی از سوی آن ها انجام نشود و مبارزه در کمال عدالت برگزار شود.
داور بازی بوکس وظیفه فوق العاده حساسی دارد و باید با دقت کار خود را انجام دهد. یک لحظه غفلت او می تواند موجب بر هم ریختن نظم بازی شود. معمولاً این داورها باید دوره های خاصی را بگذرانند و از فیلترهای مختلف عبور کنند.

مهم ترین حرکات حمله بوکس

در بوکس یک سری حرکات برای دفاع  و یک سری ری اکشن ها برای حمله وجود دارد. به طور کلی اگر بخواهیم حرکات حمله ای در بوکس را دسته بندی کنیم، آنها را باید در چند قالب جداگانه قرار دهیم که در این صورت در ادامه بیشتر به شما توضیح خواهیم داد.

 • حرکت مشت
 • قلاب بوکس
 • کراس
 • قیچی روبه بالا

حرکت مشت

به طبع یکی از اصلی ترین، کلیدی ترین و مهم ترین حرکات ها در ورزش بوکس مشت است. مشت یکی از مهم ترین و قوی ترین ری اکشن های جسمانی انسان در مقابل دشمن است. معمولاً بوکسور باید تلاش ویژه ای داشته باشد که بتواند ضربات بوکس را بدون نقص و با توجه به مهار طرف مقابل انجام دهد از طرفی این مشت می تواند ثابت یا ایستاده و یا حرکت روبه بالا و در زوایای مختلف باشد. اصلی ترین هدف در مبارزه کیک بوکسینگ وارد کردن ضربه مشت به صورت و بخش های حساس تر بدن است که فرد را زودتر از کار می اندازد. چون معمولاً استفاده از ضربه مشت در بخش های مقاوم تر و عضلات بدن خیلی نتیجه مطلوبی ندارد.

قلاب بوکس

قلاب یکی از کلیدی ترین و اصولی ترین حرکات در ورزش کیک بوکسینگ به حساب می آید، از بغل مشت می زنید و این تکنیک به طور کلی زمانی استفاده می شود که فرد برای حمله قوی است و می تواند با ضربات پی درپی طرف مقابل را از کار بیندازد. از طرفی قلاب بوکس روی کسانی که بدن قدرتمند و عضلات مستحکمی دارند نمی تواند نتیجه خوبی داشته باشد. مگر این که شخصی که از این روش استفاده می کند روی مشت های خود خیلی کار کرده باشد و بتواند آن را بهترین شکل ممکن انجام دهد.

کراس

کراس هم از جمله حرکت های تاکتیکی  و مهم در ورزش بوکس به حساب می آید که با پشت دست انجام می گردد. برای این که بخواهید کراس را به خوبی اجرا کنید لازم است که مشت های خود را قوی کرده و مرتباً برای این کار تکرار کنید. دقت کنید که در حرکت کراس مسئله بدنسازی بیش از هر زمانی اهمیت پیدا خواهد کرد. این که شما بتوانید به صورت مکرر آن را انجام دهید و عضلات خود را تقویت کنید یک موضوع فوق العاده مهم و کلیدی خواهد بود. پس مدام تمرین حرکات بدنسازی کنید.

قیچی روبه بالا

این حرکت با نام قیچی بالا نیز شناخته می شود. این حرکت از پایین و به سمت بالا انجام می گردد. در صورتی که سر حریف به شما نزدیک باشد می توانید از آن استفاده کنید. البته این حرکت همان قدر که می تواند به نفع شما باشد خطرناک و پیچیده است. درصورتی که حریف شما جاخالی دهد، احتمالاً تعادل خود را از دست می دهید و نمی توانید همه چیز را مدیریت کنید. بلکه بهتر است که از این حرکت در اواسط مبارزه و یا در شرایطی که حریف شما از پای درآمده است استفاده کنید.

حرکات دفاعی در ورزش بوکس

در مقابل مواردی که در لیست بالا به آن ها اشاره کردیم، یک سری حرکت ها در دنیای ورزش کیک بوکسینگ وجود دارد که شما باید آن ها را برای دفاع بیاموزید. از جمله این حرکات می توان به لغزش، فریب و پرچ اشاره کرد. هرکدام یک سری توضیحات و المان های رفتاری دارند که باید بادقت انجام شوند. در غیر این صورت نمی توانند نتیجه خوبی بدهند و به خصوص اگر بدن ضعیف تری نسبت به رقیب دارید در صورت عدم استفاده از ساختار دفاعی خیلی زود دچار مشکل می شوید.

 • استفاده از فن پا
 • پرچ
 • فریب دادن در بوکس
 • لغزش در کیک بوکسینگ

استفاده از فن پا در بوکس

با استفاده از پا شما می توانید حریف خود را در لاک دفاعی تان فروبرده و حتی او را به راحتی بیشتر شکست دهید. برای انجام آن خیلی به ری اکشن سریعی نیاز دارید. معمولاً فردی که نسبت به حریف خود وزن بیشتری دارد سخت تر می تواند آن را انجام دهد و احتمالاً این که تعادلش بر هم بریزد نیز وجود دارد. احتمالاً تا به این جا متوجه این موضوع شده اید که ورزش بوکس تعامل تنگاتنگی با تعادل دارد. جز مهم و کلیدی و پازل جدانشدنی دیگر در این ورزش تناسب اندام و هماهنگ کردن قدرت بدنی با وزن است.

پرچ در بوکس

پرچ در بوکس یکی از کلیدی ترین و تخصصی ترین حرکات دفاعی است. در این شرایط زمانی که گیج هستید یا به هر دلیل آسیب دیده اید می توانید از آن استفاده کنید. به این صورت انجام می شود که به حریف خود نزدیک شده و دست ها را به شکلی گره می زنید که نتواند به شما ضربه وارد کند. در واقع او را در گارد دفاعی خود فرومی برید که در این صورت معمولاً داور ورزش بوکس باید شما را مدیریت کند که حرکت اشتباهی انجام ندهید. در ورزش بوکس یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات حرکات صحیح  و استفاده از قالب رفتاری مبتنی بر هوش است. 

فریب دادن در بوکس

در صورتی که وارد این جریان ورزشی شده باشید یکی از مهم ترین نکاتی که با آن درگیر می شوید فریب در لاک دفاعی خواهد بود. برای این که ضربه ها به شما برخورد نکند حرکت سر به شما کمک می کند. زانوهای خود را خم کنید تا قدتان کوتاه تر شود و در این صورت حریف تعادل خود را از دست می دهد و صرفاً انرژی مصرف می کند. البته لازم است به شکلی کار کنید که حریف نتواند شما را پیدا کند در غیر این صورت خیلی زود حرکت بعدی شما را حدس می زند و گارد دفاعی تان را بر هم می زند که این یک اتفاق پر زیان برای شما به حساب می آید.

لغزش در کیک بوکسینگ

بخش مهمی از حرکات شما در این ورزش بر مبنای لغزش خواهد بود. در آن کمی پانچ خود را می لرزانید و سپس جهت حرکت خود را تغییر می دهید. به راحتی می توانید به واسطه یادگیری نحوه استفاده از لغزش در این ورزش خود را مدیریت کنید و مشکلتان را زودتر حل کنید. بخصوص اگر در شرایطی گیر افتاده اید که هیچ حرکت اضافه ای را نمی توانید انجام دهید، این حالت می تواند نقص کار شما را در بوکس تا حد زیادی برطرف کند.

لوازم و تجهیزات مسابقه بوکس

برای انجام ورزش بوکش شما نیاز به یک سری تجهیزات استاندارد دارید. حتماً آن ها را از تولیدکننده ها و برندهای معتبر تهیه کنید و دقت داشته باشید که این ورزش از نظر تجهیزات نسبت به بسیاری از ورزش هایی که می توانید به سراغ آن ها بروید ارزان تر است.

 • دستکش بوکس
 • کلاه های محافظ در بوکس
 • لباس بوکس

دستکش بوکس

یکی از مهم ترین ارکان و نیازهای شما در این ورزش دستکش خواهد بو. دستکش های بوکس وزنی معادل 227 گرم دارند و همین طور نباید به هیچ عنوان محتویات داخل آن ها جابجا شود. از طرفی این دستکش ها دارای روکش چرم هستند و معمولاً روی آن ها هیچ بریدگی نیز وجود ندارد. تحت برندها و لیبل های بزرگ لوازم ورزشی نیز تولید می شوند. اما در نهایت ایده این است که شما بتوانید حتماً نمونه باکیفیت آن را تهیه کنید که مورد تایید داور مسابقه باشد.

کلاه های محافظ بوکس

امروزه در مسابقات بوکس برخلاف گذشته از کلاه استفاده می شود. این کلاه ها از سر، دماغ، دهان، گوش و گونه محافظت می کنند. البته دقت کنید چیزی که شما در فیلم ها می بینید با چیزی که بر این ورزش و قوانین آن حاکم است کاملاً متفاوت خواهد بود و لازم است که حتماً از محافظ مخصوص دهان و استفاده کنید. در غیر این صورت حتی ممکن است به صورت غیرعمد مشتی با صورت شما برخورد کرده و دندان هایتان را برای همیشه از دست دهید.

لباس بوکس

لباس های بوکس نیز شامل کفش یا پوتین فوق سبک می شود. روی این پوتین و کفش پاشنه در نظر گرفته نشده و شلوارک کوتاه نیز جز جدانشدنی از ورزش بوکس به حساب می آید که باید با رنگ رقیب شما متفاوت باشد. این شلوار کوتاه تا روی ران است و زیر پیراهن رکابی را نیز باید برای حضور در مسابقات حتماً تهیه کنید. از طرفی کمر یا باندی به دور بدن شما بسته می شود که در واقع تعیین کننده رنگ شما در مسابقه خواهد بود.

اوزان مختلف برای شرکت در بوکس

بر اساس قوانین جهانی فدراسیون بوکس شما برای حضور در این ورزش باید وزن کشی شده و در یکی از دسته بندی های زیر قرار بگیرید. البته که وزن ها از کم ترین یعنی 48 شروع شده و بدون محدودیت تا طیف 91 کیلوگرم پیش می رود. رویارویی در مبارزات کیک بوکسینگ نیز بر این اساس انجام خواهد شد. به طور کلی این گستره ها بر اساس ساختار زیر نام گذاری می شود و اگر کمی از ورزش بوکس بدانید احتمالاً با اصطلاحاتی نظیر مگس و خروس نیز مواجه شده اید که برخلاف باور عموم مربوط به وزن های مختلف در رشته ورزشی محبوب بوکس است.

 • رده مگس وزن تا ۴۸ کیلو
 • رده خروس وزن تا ۵۴ کیلو
 • پر وزن تا ۵۷ کیلو
 • سبک وزن تا ۶۰ کیلو
 • نیم وزن سبک تا ۶۳٫۵ کیلو
 • نیم وزن تا ۶۷ کیلو
 • میان وزن سبک تا ۷۱ کیلو
 • رده میان وزن تا ۷۵ کیلو
 • نیم سنگین تا ۸۱ کیلو
 • نیم سنگین تا ۸۱ کیلو
 • سنگین وزن تا ۹۱ کیلو
 • رده فوق سنگین تا ۹۱+ کیلو

همه چیز در مورد رینگ بوکس و ابعاد آن

در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که ورزش کیک بوکسینگ در داخل رینگ انجام می شود. این رنگ حداقل 490 سانتی متر و حداکثر 610 در 610 سانتی متر مربع خواهد بود. کف رینگ نیز همیشه مسطح است و تا 50 سانتی متر از طناب ها رو به بیرون نیز کار شده است. معمولاً داور ورزش بوکس پیش از شروع بخش های مختلف رینگ را بررسی می کند. این یک عمل روتین است و باید قبل از شروع هر ایونت به همین شکل که گفتیم انجام شود. کف رینگ از نمد یا لاستیک است که قطر آن حداقل 150 و حداکثر 190 خواهد بود. کف باید از پارچه برزنتی باشد که تمام سطح را پوشانده و در نهایت ساختار یکپارچه ای داشته باشد. 
یکی از مهم ترین موضوعات در مورد رینگ در ورزش بوکس این است که نباید به هیچ عنوان لغزنده باشد. در چنین شرایطی داور می تواند بازی را متوقف کند تا رینگ تمیز شود.
سه طناب به صورت رشته های به هم پیوسته به وسیله پانچ نیز دورتادور چهار ضلع رینگ قرار می گیرند. ضخامت آن ها نیز به صورت حداقلی بر اساس استانداردهای این ورزش 3 و حداکثر 5 سانتی متر خواهد بود. طناب ها در رینگ بوکس باید با پارچه 3 تا 4 سانتی متری به بخش میله ای چهار گوشه رینگ متصل باشند.
این یک ساختار جهانی است و انتظار می رود که در تمامی کشورها، فدراسیون هایی که می خواهند بر اساس قوانین عمل کنند آن ها را بررسی نموده و در صورت وجود هر مشکل کوچک در رینگ های بوکس مجوزهای برگزاری مسابقات از آن ها دریافت می شود.

تفاوت بوکس و ورزش کیک بوکسینگ

البته که در میانه های مقاله دراین خصوص صحبت کردیم که ورزش بوکس فوق العاده محبوب است و در برخی موارد از اصطلاح کیک بوکسینگ نیز استفاده کردیم. بر خلاف باور عموم این دو ورزش هرچند اندک اما با هم تفاوت هایی دارند که دراین خصوص بیشتر می توانید در ادامه کسب اطلاع کنید. موضوع اول این است که در بوکس فقط امکان استفاده از مشت وجود دارد. در کیک بوکس ضربات مشت و پا قابل استفاده بوده و در کیک زدن و ضربه وارد کردن به حریفی که روی زمین استفاده است مجاز نخواهد بود و تخلف حساب می شود. از طرفی در کیک بوکس کمربند دان وجود دارد و فرت می تواند در رینگ بازی کند.

معرفی برترین بوکسورهای دنیا

در دنیای بوکس کسانی حضور داشتند که با گذشت زمان هنوز از آن ها به نیکی یاد می شود. به طورکلی و در ادامه این مقاله قصد داریم که در مورد موفق ترین ها در این رشته صحبت کنیم. البته که این نام ها ممکن است از دوره های زمانی مختلف باشند و در ترتیبی که می خوانید با یک رده بندی از برترین را رعایت کرده ایم.

شوگر ری رابینسون

بوکسوری که نامش را می شنوید اهل ایالات متحده آمریکا بوده و در رتبه بندی جهانی با نام بوکسور تمام اعصار شناخته می شد. در 108 مسابقه پیروز از میدان خارج شد و یکی از موفق ترین ها بود. البته او تا سن 25 سالگی توانست 75 مبارزه انجام دهد و از طرفی رکورد فوق العاده ای را به دست آورد. او برای نخستین بار در سن 22 سالگی وارد جریان های بوکس بین المللی شد و در همان ابتدا نشان داد که تا چه حد می تواند در این ورزش فوق العاده باشد. در مسابقه ای بین او و جیمی دویل، مبارزات آن قدر سرسخت بود که جیمی از ناحیه سر آسیب دید و راهی بیمارستان شد، اما او دوام نیاورد و در نهایت چهره در نقاب خاک کشید که این یکی از تلخ ترین و بدترین اتفاقات در دنیای ورزش به حساب می آمد.

کارلوس مونزون

کاراکتر محبوب دنیای ورزش بوکس صد مبارزه رسمی انجام داد و سه بار شکست خورد. او 87 پیروزی فوق العاده را در کارنامه خود ثبت کرد و در واقع 7 سال به عنوان قهرمان بلامنازع در دنیای بوکس شناخته می شد. ازطرفی کیفیت فنی فوق العاده بالایی داشت و به شدت پرحاشیه و جریان ساز بود. او را به عنوان یک بوکسور حرفه ای بسیار زیرک می شناختند که بر اساس داستان هایی که داشت خود را همیشه در مقابل دوربین ها و رسانه ها قرار می داد. اما در نهایت او در یک سانحه تصادف جان خود را از دست داد و به عنوان یکی از اسطوره های بدون وصف در این ورزش شناخته می شد.

محمدعلی کلی

شاید اصلی ترین و شناخته شده ترین نامی که بتوان به آن اشاره کرد و در دنیای ورزش بوکس همیشه از او به عنوان یک بت یاد می شود، محمدعلی کلی یا کاسیوس باشد؛ ورزشکاری که در واقع به دین اسلام روی آورد و نام خود را تغییر داد و در بهترین وضعیت می توانست مبارزات سرسختانه ای را انجام دهد و همیشه به دلیل قدرت بدنی فوق العاده بالا و سماجت در مسابقات شناخته می شد. از طرفی او همواره به عنوان قهرمان سنگین وزن شناخته می شد که در مبارزات خود یک سری اصول را رعایت می کند. جالب است بدانید که در جنگ بین امریکا و ویتنام او در ارتش حضور نیافت و به همین منوال این ادعا را داشت که از کودکان ویتنامی به او آسیبی نرسیده است که بخواهد در این جنگ شرکت کند.
البته او در مدت فعالیت خود در دوره های مختلف بوکس، سه سال محرومیت را تجربه کرد. اما به قول معروف هیچ چیز از ارزش های او کم نشد و در حال حاضر نیز به دلیل فعالیت مدنی که داشته یکی از جنجالی ترین چهره ها در عرصه ورزش بوکس شناخته می شد. مردم دنیا هنوز هم وقتی در مورد بوکس صحبت می شود نخست به یاد او می افتند. مبارزی که هیچ گاه تسلیم نمی شد و تا جایی که می توانست پیش می رفت.

موفق ترین زنان دنیای بوکس

اگر مایل هستید به عنوان یک خانم وارد دنیای بوکس شوید باید بدانید به اندازه مردان کار سختی دارید. البته بحث محدوده جنسیتی نیست، در دنیا مردان بیشتری به این ورزش علاقه نشان می دهند. اما به هرحال خانم ها نیز می توانند در دنیای بوکس حضور پر ثمر و موفق داشته باشند.
در این لیست لازم می دانیم که نخست به خانم میا سنت جان اشاره کنیم که به دلیل کسب مدال های پیاپی از او به عنوان یکی از بزرگ ترین زنان تاریخ ورزش های بوکس یاد می شود.
مری کم نیز تنها خانمی است که شش بار قهرمان بوکس آماتور شده و رو را به عنوان یکی از موفق ترین ها در این عرصه می دانند. از طرفی او تنها بوکسوری است که موفق به کسب هشت مدال طلای قهرمانی جهانی شده و بدون این که بتواند در سطح حرفه ای تمرین ببیند در این مسابقات حضور داشته که این یک نقطه عطف فوق العاده برای او محسوب می شود.
روندا روزی نیز یک مبارز زن تمام عیار است که توانسته در ورزش های دیگر مانند جودو، کشتی و... نیز موفقیت خود را به رخ بکشد. در دنیای ورزش و در مجله ها از او به عنوان یکی از ورزشکاران برجسته در قرن 21 میلادی یاد شده است که می تواند در هر مبارزه حتی برای قوی ترین و سرسخت ترین ها در این ورزش نیز یک گزینه فوق العاده ترسناک باشد.

فواید و مزیت های ورزش بوکس

در مقابل تمامی اطلاعاتی که در مورد ورزش محبوب بوکس خواندیم، لازم است اشاره ای داشته باشیم به این موضوع که این ورزش رزمی برای سلامتی بدن بسیار انتخاب فوق العاده ای به حساب می آید. سبب سلامت قلبی و عروقی می شود و آمادگی جسمانی شما را ارتقاء می دهد. برای بوکس تمرینات شامل طناب زدن، دویدن روی تردمیل و... خواهد شد. از طرفی عضلات در این ورزش بسیار درگیر می شوند و این مسئله سبب می شود که میزان اکسیژن مصرفی برای خون رسانی تا حد زیادی بهبودیافته و این باعث می شود که بدن شما یک رفتار و روتین سالم به خود بگیرد.

 • استحکام عضلانی و مفاصل
 • رها شدن استرس
 • هماهنگی اعضای بدن
 • افزایش تحمل و بهبود وضعیت فیزیکی

استحکام عضلانی و مفاصل

تمرین هایی که در ورزش بوکس انجام می دهید همین طور سبب آماده شدن استخوان های پا و زانو و سرشانه می شود. همان طور که می دانید در اثر گذر سن یکی از بیماری هایی که گریبان افراد را می گیرد ضعف استخوان است، انجام این ورزش ها و همین طور حرکاتی مانند وزنه زدن، بدنسازی و دویدن سبب می شود که تحرک به اندازه کافی در بدن شما جریان داشته و انجام انواع تمریناتی که توسط مربی بوکس برای شما برنامه ریزی می شود می تواند سبب استحکام هر چه بیشتر استخوان ها شود.

رها شدن استرس

استرس یکی از بزرگ ترین مشکلات و معضلاتی است که می تواند گریبان هرکسی را بگیرد. در واقع افکار منفی در طول روز به سراغ ما می آیند و اجازه نمی دهند درست تصمیم بگیریم. بخشی از آن ها به دلیل انرژی منفی است که در وجود ما نهفته و تخلیه نمی شود، به طبع انجام ورزش های رزمی تا حد زیادی می تواند این اتفاق را در بدن و روح شما رقم بزند. ورزش بوکس بر اساس نظرات پزشکان یکی ایده آل ترین ورزش ها برای تخلیه خشونت در افرادی است که دچار مشکلات روحی هستند و یا احساس می کنند که نمی توانند خشم خود را کنترل کنند.
قرار گرفتن درون یک رینگ می تواند این حس را به شما منتقل کند که در بروز احساسات خود آزادی بیشتری دارید.

هماهنگی اعضای بدن

یکی از موضوعات مهمی که در مورد ورزش بوکس همواره از آن صحبت می شود هماهنگی نقاط مختلف بدن، دست وپا و سر گردن است. در این ورزش شما باید هم زمان به دفاع  حمله بپردازید. منطقاً وقتی به تازگی آن را شروع می کنید هماهنگی لازم را به دست نیاورده اید و ممکن است مدام به لاک دفاعی فرو بروید. از طرفی هماهنگی ضربات مشت با رقص پا یکی از اپیدمی ها و موضوعات پیچیده و سختی است که شما در این ورزش باید همواره آن را به یاد داشته باشید.

افزایش تحمل و بهبود وضعیت فیزیکی

اگر شما هم از دسته افراد هستید که در اثر انجام حرکات کوچک خیلی زود آسیب می بینید و یا نمی توانید آسیب های فیزیکی خود را مدیریت کنید، منطقاً این ورزش محبوب می تواند به داد شما برسد. اول این که تمرینات زیادی انجام می دهید و بدن شما از نظر فیزیکی آمادگی زیادی پیدا می کند. حتی می توانید با انجام تمرینات ضربه به پا بدن خود را مقابل کبودی و خون مردگی مقاوم تر کنید.

راهنمای شروع ورزش بوکس

البته که تبدیل شدن به یک فرد حرفه ای در یک ورزش نیازمند تلاش مداوم و سال های متمادی است. در این صورت ورزش بوکس نیز یک انتخاب تقریباً سخت به حساب می آید. شما برای دریافت امتیاز وارد رینگ می شوید و باید مبارزات را به صورت پی درپی پشت سر بگذارید. در ورزش بوکس مشت زنی یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکات است. بسیاری از ورزشکارانی که در این عرصه موفق می شوند ضربات مشت سریع و درعین حال فوق العاده قدرتمندی دارند. درصورتی که شما هم می خواهید در این دسته بندی قرار بگیرید. لازم است که روی ضربات مشت خود، کار کنید و پیشروی را بیاموزید.

کار با کیسه بوکس

استفاده از کیسه بوکس یکی دیگر از روش های حرفه ای شدن است. کیسه بوکس که در سقف آویزان می شوند ابزار خوبی برای توسعه و رشد فیزیکی و فردی هستند، علاوه بر آن می توانید ریتم زنی در ضربات مشت را نیز به واسطه آن بیاموزید. از طرفی استقامت شما نیز افزایش می یابد و حتی می توانید در مقابل ضربات برگشتی که در دنیای بوکس وجود دارد. حرکت های خود را هماهنگ سازی کنید.
ضربات کیسه بوکس را در ابتدا هر سه دقیقه به صورت سه تا پنج حرکت پشت سرهم انجام دهید. دقت کنید که زمان وقفه را کم کنید. سه دقیقه با زمان استراحت میانه سی ثانیه است. به شما حق می دهیم که در ابتدا خیلی زود خسته شوید. اما پس از گذشت مدتی بدن شما مقاومت لازم را کسب کرده و می تواند با ریتم تند حرکتی هماهنگ شود.

بدنسازی

بدنسازی البته برای بسیاری از ورزش ها یک اتفاق فوق العاده و تقویتی محاسبه می شود. شامل حرکات زیادی می شود و می توان آن را بنیان و پایه برای افزایش مقاومت بدنی دانست. درصورتی که عضلات ضعیفی دارید و نمی توانید ضربات پی درپی بزنید پیشنهاد می کنیم که حتماً بدنسازی را نیز در کنار بوکس به صورت مداوم و حرفه ای ادامه دهید. 
دقت کنید که باید بتوانید به خوبی وزن بدن خود را تحمل کنید، شنا و بارفیکس از جمله کلیدی ترین و متداول ترین حرکات ورزشی هستند که در این زمینه انجام می شوند و می توانند ساختار فیزیکی بدن شما را تا 99 درصد پایدارتر سازند. حرکت شنا، نزدیک دست و موضع گسترده، استفاده از وزن بدن و تخته های جلویی و پل به عقب از جمله کلیدی ترین حرکاتی هستند که می توانند بخش های مختلف بدن و عضلات شما را تقویت کنند.

تمرکز روی روتین ورزشی

همیشه پیوسته کار کردن در هر ورزش می تواند شما را به سطح بالایی برساند. درصورتی که حس می کنید در این ورزش استعداد دارید بهتر است که از یک مربی حرفه ای برای برنامه ریزی کمک بگیرید و از او بخواهید که برای شما حتی برنامه تمرینی طولانی مدت نیز وضع کند. در این صورت می توانید حرکات خود را بهبود داده و پیش ازاین که در مقابل حریف خود قرار بگیرد، هماهنگی های لازم را در بدنتان یافته و تقویت عضلات را در دستور کار قرار دهید.

چک لیست شروع ورزش بوکس

این که بتوانید بوکس را در برنامه های ورزشی خود جای دهید به سلامت فیزیکی شما کمک زیادی می کند. از طرفی یک نوع ورزش در دسته بندی دفاع شخصی به حساب می آید که می توانید برای دفاع از سلامت خودتان در درگیری های احتمالی از آن استفاده کنید. البته ورزش بوکس طرفدار پروپاقرص سلامت رفتاری است. اما به هرحال حادثه خبر نمی کند و ممکن است شما هم گاهی درگیر دعواهایی شوید که خودتان هیچ نقشی در شروع آن نداشته و صرفاً می خواهید از خودتان دفاع کنید. همان طور که گفتیم ورزش بوکس یکی از کلیدی ترین و مهم ترین انتخاب ها برای کسانی است که واقعاً می خواهند به سطح خوبی در آمادگی فیزیکی برسند.

 • انتخاب باشگاه
 • از مربی ها کمک بگیرید.
 • مفاهیم پایه را بیاموزید

انتخاب باشگاه

در درجه اول شما باید باشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید. البته می توانید باشگاه هایی را انتخاب کنید که صرفاً در زمینه بوکس فعالیت می کنند. تفاوتی ندارد. لازم است که شما تحقیقات لازم در مورد مربی بوکس، سالن و رینگ و دیگر امکانات را داشته باشید.

از مربی ها کمک بگیرید.

مربی ها باید به شما برنامه مشخصی بدهند. در تمرینات در کنار شما حضور داشته و شما را همواره حمایت و هدایت کنند. از طرفی ساعات تمرینی که در باشگاه هستند را نیز کنار شما حاضر باشند و بر انجام صحیح حرکات رزمی نظارت کنند.

مفاهیم پایه را بیاموزید

در ورزش بوکس یک سری مفاهیم و اصول پایه وجود دارد که انتظار می رود هماهنگی های لام را با همه آن ها پیدا کنید.

 • هوک
 • ساتپو
 • آپرکات

هوک

هوک یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین حرکت ها در این ورزش به حساب می آید که ضربه مشتی خواهد بود که از طرفین به سمت صورت حریف وارد شده و در واقع همان قلاب است

ساتپو

این حرکت زمانی انجام می شود که یک مبارز چپ دست در مقابل شخصی راست دست قرار گرفته و دو مبارز باید فرم بدنی خود را تغییر دهند تا در مقابل حرکات طرف مقابل امکان دفاع و حمله را به صورت هماهنگ داشته باشند.

آپرکات

حرکت روبه بالا یا آپرکات، یکی از کلیدی ترین حرکات و تأثیرگذارترین ها است که می تواند طرف مقابل شما را از کار بیندازد. به عنوان یک تمام کننده نیز در این ورزش شناخته می شود و محبوبیت زیادی نیز دارد. از طرفی مشتی است که از فاصله نزدیک و از پایین به سمت چانه حریف وارد می شود.

رژیم غذایی در ورزش محبوب بوکس

به هرحال رژیم های غذایی بخشی مهم از آمادگی جسمانی شما هستند و اگر به خوبی آن ها را رعایت کنید تا 50 درصد زودتر نتیجه می گیرید. از همه مهم تر سبب سلامتی فیزیکی و قلب و عروق شما می شوند. یک فرد با بدن شل و حرکات ضعیف و ناپیوسته به هیچ عنوان نمی تواند در ورزش بوکس موفق باشد. از طرف باید به سراغ کربوهیدرات ها، مواد پروتئینی، مرغ و ماهی، تخم و مرغ و کره بادام زمینی، سبزی ها و میوه ها بروید. البته برای کسانی که مشکل در جذب دارند معمولاً یک سری مکمل های تمرینی نیز پیشنهاد می شود. 
این مکمل ها کالری شما را افزایش می دهند و می توانند سلامت بدن شما را تا 99 درصد پایدارتر کنند. روی مهارت های خود، کار کنید و سعی کنید به هیچ عنوان در برنامه غذایی تان تغییر ایجاد نکنید. حساسیت روی برنامه غذایی یکی از مهم ترین و کلیدی ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید و همه چیز آن را به نحو احسن اجرا کنید.

معایب و خطرات ورزش بوکس

به هر حال ورزش بوکس نیز می تواند مشکلات، معایب و خطرات خود را داشته باشد. البته این که بگوییم بوکس یک ورزش خطرناک به حساب می آید مثل این است که عنوان کنیم رانندگی می تواند برای سلامتی انسان خطرساز باشد. در صورتی که اگر رانندگی را به صورت صحیح و بدون سهل انگاری انجام دهیم می تواند یکی از بهترین اتفاقات و حتی تفریحات زندگی مان باشد. از طرفی در بوکس و در اثر بی احتیاطی و عدم استفاده از لوازم ایمنی امکان شکستن دندان، دنده ها و خونریزی داخلی وجود دارد. التهاب مفاصل و مشکلات آرتروز، ترکیدگی مویرگ ها و همین طور آسیب مفاصل انگشتان از جمله کلیدی ترین مواردی است که در این ورزش احتمال دارد گریبان شما را بگیرد.
افرادی که مشکلات فک و صورت دارند بهتر است که کمی در مورد این ورزش تجدیدنظر کنند، از طرف وارد کردن ضربات سنگین گاهی می تواند عضلات شما را کوفته ساخته و حتی موجب از دست دادن قدرت حرکتی شود. بیشتر این موارد به شما بستگی دارد. این که بتوانید یک ورزش را با رعایت استانداردها انجام دهید مسئله مهمی خواهد بود که بسیاری اطلاعات لازم را در این مورد ندارند و معمولاً در اثر ناآگاهی خیلی زود خودشان را خانه نشین می کنند.

رشته بوکس در المپیک

باید بدانید که در المپیک نیز رشته بوکس نماینده خواهد داشت و یکی از ورزش های محبوب و مدال آور برای ایران به حساب می آید. از دیرباز و پس از قرن 17 میلادی انگلیسی ها نشان دادند که در این ورزش استعداد خاصی داشته و می توانند به خوبی آن را توسعه دهند. این کار را انجام دادند و دریافتند که برای انجام ورزش بوکس باید اوزان از هم جدا شوند. به همین منوال وزن های اصلی روی رنج 54، 57، 63.5 و 73 تقسیم شدند. در نهایت دربازی های المپیک بوکس برای اولین بار در سال 1904 جریان ساز شد. 
آمریکایی که تسلط خاص روی این رشته داشتند مرتب مدال ها را از آن خود می کردند. روس ها و کوبایی ها نیز در کنار آمریکایی ها توانستند مدال های زیادی در این رشته کسب کنند. در نهایت اتفاقی که افتاد این بود که در یکی از دوره های برگزاری در کشور سوئد خبری از بوکس نبود. دلیل آن هم مخالفت این کشور با این ورزش و ممنوع شدن آن بود. در نهایت قوانین بوکس بخصوص در دهه هشتاد میلادی سفت و سخت تر شدند و در سال 1984 برای اولین بار استفاده از کلاه های ایمنی اجباری شد. بدین ترتیب امتیازها نیز روی پنل های سالن قرار گرفت و در سال 2007 میلادی قوانین امتیازدهی به شکل جدی تر و دقیق تر با حضور داوران ناظر وضع گردید.

بهترین کشورها در دنیای بوکس

اگر علاقه مند به حضور در رشته بوکس هستید احتمالاً برایتان جالب خواهد بود که بدانید آمریکا، کوبا، بریتانیا، ایتالیا و روسیه پرافتخارترین ها در این عرصه هستند. تاکنون امریکایی ها بیش از 50، کوبایی ها، 37 و در نهایت بریتانیایی ها 18 مدال در این رشته ورزشی در المپیک کسب کرده اند. البته تا المپیک 2020 میلادی ایران موفق به اخذ مدال در این رشته نشده و در دسته بندی ورزش های آینده دار کشورمان قرار می گیرد.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهد: